XP Power JCG1248S3V3
JCG1248S3V3 picture photo
Mfg. Part Number
JCG1248S3V3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 12W
Datasheet Download
JCG1248S3V3.pdf
Availability of JCG1248S3V3
QUANTITY
JCG1248S3V3 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCG1248S3V3
Internal Part NumberEIS-JCG1248S3V3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCG
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.5A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCG1248S3V3
Related LinksJCG12, JCG1248S3V3 Datasheet, XP Power Distributor
JCG1248S3V3 Details Description
Related parts for JCG1248S3V3
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 24TQFN datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CTLR AUTO BOOST MULTI TSSOP datasheet.pdf
SENSOR PHOTO RT ANGLE DIFF PNP datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf