XP Power JCJ0848S15
JCJ0848S15 picture photo
Mfg. Part Number
JCJ0848S15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 8W
Datasheet Download
JCJ0848S15.pdf
Availability of JCJ0848S15
QUANTITY
JCJ0848S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCJ0848S15
Internal Part NumberEIS-JCJ0848S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCJ
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)535mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCJ0848S15
Related LinksJCJ08, JCJ0848S15 Datasheet, XP Power Distributor
JCJ0848S15 Details Description
Related parts for JCJ0848S15
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOP datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS TIN SMD datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf