XP Power JCK1524D12
JCK1524D12 picture photo
Mfg. Part Number
JCK1524D12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 15W
Datasheet Download
JCK1524D12.pdf
Availability of JCK1524D12
QUANTITY
JCK1524D12 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCK1524D12
Internal Part NumberEIS-JCK1524D12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductJCK Series DC-DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCK
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)625mA, 625mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCK1524D12
Related LinksJCK15, JCK1524D12 Datasheet, XP Power Distributor
JCK1524D12 Details Description
Related parts for JCK1524D12
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
IC CTRLR LI-ION BAT CHRG 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER SHD 20POS SIDE 1MM datasheet.pdf
TERM BLOCK W/LED RED 115VAC datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.21A 188 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A SOT1061 datasheet.pdf