XP Power JCK2024S15
JCK2024S15 picture photo
Mfg. Part Number
JCK2024S15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 20W
Datasheet Download
JCK2024S15.pdf
Availability of JCK2024S15
QUANTITY
JCK2024S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCK2024S15
Internal Part NumberEIS-JCK2024S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCK
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCK2024S15
Related LinksJCK20, JCK2024S15 Datasheet, XP Power Distributor
JCK2024S15 Details Description
Related parts for JCK2024S15
IC VIDEO OPAMP LN HS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 950K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf