XP Power JCK4024S12
JCK4024S12 picture photo
Mfg. Part Number
JCK4024S12
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 40W
Datasheet Download
JCK4024S12.pdf
Availability of JCK4024S12
QUANTITY
JCK4024S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCK4024S12
Internal Part NumberEIS-JCK4024S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationJCK40 Series Declaration of Conformity
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCK4024S12
Related LinksJCK40, JCK4024S12 Datasheet, XP Power Distributor
JCK4024S12 Details Description
Related parts for JCK4024S12
DIODE ZENER 22V 100MW VMD2 datasheet.pdf
CONN HEADER 6 POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 9PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 192MA 1.89 OHM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 3.94MM datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 50PPM 5X7MM datasheet.pdf