XP Power JCK4048S12
JCK4048S12 picture photo
Mfg. Part Number
JCK4048S12
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 40W
Datasheet Download
JCK4048S12.pdf
Availability of JCK4048S12
QUANTITY
JCK4048S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCK4048S12
Internal Part NumberEIS-JCK4048S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationJCK40 Series Declaration of Conformity
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCK4048S12
Related LinksJCK40, JCK4048S12 Datasheet, XP Power Distributor
JCK4048S12 Details Description
Related parts for JCK4048S12
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.8V SOT23-5 datasheet.pdf
IC CTLR IEEE 802.3AF 8-TSSOP datasheet.pdf
TAPE GEN PURPOSE VHB 12"X5YD datasheet.pdf
RES 59 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 2" 2S FIN datasheet.pdf
PATCH CORD VF-45 TO VF-45 62.5 M datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf