XP Power JCK6024S12
JCK6024S12 picture photo
Mfg. Part Number
JCK6024S12
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 60W
Datasheet Download
JCK6024S12.pdf
Availability of JCK6024S12
QUANTITY
JCK6024S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCK6024S12
Internal Part NumberEIS-JCK6024S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductJCK Series DC-DC Converters
Standard Package5
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCK6024S12
Related LinksJCK60, JCK6024S12 Datasheet, XP Power Distributor
JCK6024S12 Details Description
Related parts for JCK6024S12
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 4.7K 5% 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
ANTENNA 915MHZ SWIVEL 12" MCX datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 21 W/LIP datasheet.pdf
RES 0.133 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ET19,35,F1N,0612,11,RT,W2.25 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
1" CIRLCLE - 5/PK datasheet.pdf
IC SRAM 4M 512X8 36-SOJ datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 24A 3 MOHM SMD datasheet.pdf