XP Power JCM1548D15
JCM1548D15 picture photo
Mfg. Part Number
JCM1548D15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W
Datasheet Download
JCM1548D15.pdf
Availability of JCM1548D15
QUANTITY
JCM1548D15 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCM1548D15
Internal Part NumberEIS-JCM1548D15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCM
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCM1548D15
Related LinksJCM15, JCM1548D15 Datasheet, XP Power Distributor
JCM1548D15 Details Description
Related parts for JCM1548D15
TRIAC ALTERNISTOR 800V TO220AB datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR 512MB 200SODIMM datasheet.pdf
CONN SPRING 27POS SNGL .295 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM DO220AA datasheet.pdf
LED OSLON WHITE SMD datasheet.pdf
CONTROL LOG 100-120/200-240/24V datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 6 POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 324 CLBs, 10000 Gates, 83MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf