Panasonic Electric Works JE1AXN-DC12V-H
JE1AXN-DC12V-H picture photo
Mfg. Part Number
JE1AXN-DC12V-H
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
Datasheet Download
JE1AXN-DC12V-H.pdf
Availability of JE1AXN-DC12V-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JE1AXN-DC12V-H Order Process
Ship out your order
Specifications of JE1AXN-DC12V-H
Internal Part NumberEIS-JE1AXN-DC12V-H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLJE Relay Oct/2006
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJE-X
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time2ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power400 mW
Coil Resistance360 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JE1AXN-DC12V-H
Related LinksJE1AXN-, JE1AXN-DC12V-H Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JE1AXN-DC12V-H Details Description
Related parts for JE1AXN-DC12V-H
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS STR datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 14W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.5A 6MLF datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 24POS 5A datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC SIMPLEX datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 6COND 25' PRE-CUT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf