NKK Switches JF15CP2F
JF15CP2F picture photo
Mfg. Part Number
JF15CP2F
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
JF15CP2F.pdf
Availability of JF15CP2F
QUANTITY
JF15CP2F Order Process
Ship out your order
Specifications of JF15CP2F
Internal Part NumberEIS-JF15CP2F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelJF15CP2F
Standard Package1
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesJF
PackagingTray
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 24VDC
Actuator TypeRound Button
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins5.08mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline17.70mm Dia
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force300gf
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel0.40mm
Mechanical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JF15CP2F
Related LinksJF15, JF15CP2F Datasheet, NKK Switches Distributor
JF15CP2F Details Description
Related parts for JF15CP2F
MAGNIFIER 10X 1" DIA datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 28AWG GRY 300' datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SW STR LVR SPDT 15A SOLDE 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 10.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf