NKK Switches JF15RP3DC
JF15RP3DC picture photo
Mfg. Part Number
JF15RP3DC
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
JF15RP3DC.pdf
Availability of JF15RP3DC
QUANTITY
JF15RP3DC Order Process
Ship out your order
Specifications of JF15RP3DC
Internal Part NumberEIS-JF15RP3DC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationJF15 Series, Cert of Compliance
3D ModelJF15RP3DC
Standard Package1
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesJF
PackagingTray
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 24VDC
Actuator TypeSquare Button
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins6.78mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline22.80mm x 17.70mm
IlluminationIlluminated
Illumination Voltage (Nominal)1.7 VDC
Illumination Type, ColorLED, Red
Operating Force200gf
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel0.80mm
Mechanical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JF15RP3DC
Related LinksJF15, JF15RP3DC Datasheet, NKK Switches Distributor
JF15RP3DC Details Description
Related parts for JF15RP3DC
CONN HEADER 7POS 1.25MM R/A GOLD datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 80POS 3A datasheet.pdf
RES SMD 352 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf