Nichicon JJL0E268MSEGBN
JJL0E268MSEGBN picture photo
Mfg. Part Number
JJL0E268MSEGBN
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 2600UF 2.5V 20%
Datasheet Download
JJL0E268MSEGBN.pdf
Availability of JJL0E268MSEGBN
QUANTITY
JJL0E268MSEGBN Order Process
Ship out your order
Specifications of JJL0E268MSEGBN
Internal Part NumberEIS-JJL0E268MSEGBN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesEVerCAP® JL
PackagingBulk
Capacitance2600F
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 60°C
TerminationScrew Terminals
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)6.024" (153.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JJL0E268MSEGBN
Related LinksJJL0E26, JJL0E268MSEGBN Datasheet, Nichicon Distributor
JJL0E268MSEGBN Details Description
Related parts for JJL0E268MSEGBN
RES 1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 8A 125V datasheet.pdf
MOD RF 900MHZ 19.2K RS232/485 IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN RG6/6Q RCA COMPR datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT PLUG datasheet.pdf
480 MHz Single-Supply (5 V) Triple 2:1 Multiplexers IC datasheet.pdf