Littelfuse JLLN060.T
JLLN060.T picture photo
Mfg. Part Number
JLLN060.T
Brief Description
FUSE F/A CLASS T 60A 300V
Datasheet Download
JLLN060.T.pdf
Availability of JLLN060.T
QUANTITY
JLLN060.T Order Process
Ship out your order
Specifications of JLLN060.T
Internal Part NumberEIS-JLLN060.T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated300VAC, 160VDC
Current60A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.563" Dia x 0.874" L (14.30mm x 22.20mm)
Mounting TypeHolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JLLN060.T
Related LinksJLLN, JLLN060.T Datasheet, Littelfuse Distributor
JLLN060.T Details Description
Related parts for JLLN060.T
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 100MA SMINI2 datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 16 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT TERM HIGH CYCLE 30AU datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
IC CPLD 440MC 5.4NS 256MBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf