Littelfuse JLLS060.T
JLLS060.T picture photo
Mfg. Part Number
JLLS060.T
Brief Description
FUSE F/A CLASS T 60A 600V
Datasheet Download
JLLS060.T.pdf
Availability of JLLS060.T
QUANTITY
JLLS060.T Order Process
Ship out your order
Specifications of JLLS060.T
Internal Part NumberEIS-JLLS060.T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-T™ JLLS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current60A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension1.000" Dia x 1.563" L (25.40mm x 39.70mm)
Mounting TypeHolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JLLS060.T
Related LinksJLLS, JLLS060.T Datasheet, Littelfuse Distributor
JLLS060.T Details Description
Related parts for JLLS060.T
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 245MA 2 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 22W MONO 20HSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 53A ISOPLUS247 datasheet.pdf
IC DSP FLOATING POINT 256BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf
IC SDRAM 256MX8 400MHZ 60FBGA datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 0.4W 1206 datasheet.pdf