Littelfuse JLLS225.X
JLLS225.X picture photo
Mfg. Part Number
JLLS225.X
Brief Description
FUSE F/A CLASS T 225A 600V
Datasheet Download
JLLS225.X.pdf
Availability of JLLS225.X
QUANTITY
JLLS225.X Order Process
Ship out your order
Specifications of JLLS225.X
Internal Part NumberEIS-JLLS225.X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-T™ JLLS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current225A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.594" Dia x 1.720" L (40.50mm x 43.70mm)
Mounting TypeBolt Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JLLS225.X
Related LinksJLLS, JLLS225.X Datasheet, Littelfuse Distributor
JLLS225.X Details Description
Related parts for JLLS225.X
IC REG LDO 9V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 84POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 55.5A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 256X9 15NS 32-TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 310MA 590 MOHM datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A UHFM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 8VDFN datasheet.pdf