Littelfuse JLLS800.X
JLLS800.X picture photo
Mfg. Part Number
JLLS800.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE F/A CLASS T 800A 600V
Datasheet Download
JLLS800.X.pdf
Availability of JLLS800.X
QUANTITY
JLLS800.X Order Process
Ship out your order
Specifications of JLLS800.X
Internal Part NumberEIS-JLLS800.X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-T™ JLLS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current800A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.500" Dia x 1.858" L (63.50mm x 47.20mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JLLS800.X
Related LinksJLLS, JLLS800.X Datasheet, Littelfuse Distributor
JLLS800.X Details Description
Related parts for JLLS800.X
WASHER FLAT #2 FIBRE datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf