Panasonic Electric Works JM1AN-ZTMP-DC12V
JM1AN-ZTMP-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
JM1AN-ZTMP-DC12V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V
Datasheet Download
JM1AN-ZTMP-DC12V.pdf
Availability of JM1AN-ZTMP-DC12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JM1AN-ZTMP-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of JM1AN-ZTMP-DC12V
Internal Part NumberEIS-JM1AN-ZTMP-DC12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time20ms
Release Time10ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance160 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JM1AN-ZTMP-DC12V
Related LinksJM1AN-ZT, JM1AN-ZTMP-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JM1AN-ZTMP-DC12V Details Description
Related parts for JM1AN-ZTMP-DC12V
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES 2.28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/16 BK 24X6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RESISTOR MOD 51.1K OHM 1/4W 1% datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf