Taiyo Yuden JMK042BJ104MC-W
JMK042BJ104MC-W picture photo
Mfg. Part Number
JMK042BJ104MC-W
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 01005
Datasheet Download
JMK042BJ104MC-W.pdf
Availability of JMK042BJ104MC-W
QUANTITY
JMK042BJ104MC-W Order Process
Ship out your order
Specifications of JMK042BJ104MC-W
Internal Part NumberEIS-JMK042BJ104MC-W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JMK042BJ104MC-W
Related LinksJMK042B, JMK042BJ104MC-W Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
JMK042BJ104MC-W Details Description
Related parts for JMK042BJ104MC-W
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND YELLOW datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 18.75"L X 16.97"W datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-17 BAR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.02 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf