Taiyo Yuden JMK042BJ222MC-W
JMK042BJ222MC-W picture photo
Mfg. Part Number
JMK042BJ222MC-W
Brief Description
CAP CER 2200PF 6.3V X5R 01005
Datasheet Download
JMK042BJ222MC-W.pdf
Availability of JMK042BJ222MC-W
QUANTITY
JMK042BJ222MC-W Order Process
Ship out your order
Specifications of JMK042BJ222MC-W
Internal Part NumberEIS-JMK042BJ222MC-W
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JMK042BJ222MC-W
Related LinksJMK042B, JMK042BJ222MC-W Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
JMK042BJ222MC-W Details Description
Related parts for JMK042BJ222MC-W
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS/NEG 16QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ SNWV SMD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
ELR ADAPTER CABLE datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf