Taiyo Yuden JMK063BJ104KP-F
JMK063BJ104KP-F picture photo
Mfg. Part Number
JMK063BJ104KP-F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0201
Datasheet Download
JMK063BJ104KP-F.pdf
Availability of JMK063BJ104KP-F
QUANTITY
JMK063BJ104KP-F Order Process
Ship out your order
Specifications of JMK063BJ104KP-F
Internal Part NumberEIS-JMK063BJ104KP-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JMK063BJ104KP-F
Related LinksJMK063B, JMK063BJ104KP-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
JMK063BJ104KP-F Details Description
Related parts for JMK063BJ104KP-F
RES SMD 3.01K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 4R 2.75KV HOOKE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 3.81MM datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
IC OSC VCXO 80MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf