Taiyo Yuden JMK105BJ105KV-M
JMK105BJ105KV-M picture photo
Mfg. Part Number
JMK105BJ105KV-M
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
JMK105BJ105KV-M.pdf
Availability of JMK105BJ105KV-M
QUANTITY
JMK105BJ105KV-M Order Process
Ship out your order
Specifications of JMK105BJ105KV-M
Internal Part NumberEIS-JMK105BJ105KV-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JMK105BJ105KV-M
Related LinksJMK105B, JMK105BJ105KV-M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
JMK105BJ105KV-M Details Description
Related parts for JMK105BJ105KV-M
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
JACKSCREW ASSY 5PCS datasheet.pdf
RES 82K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5S SFN datasheet.pdf
MICRO 37C S 30" YEL FLOAT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
DDR3 SMT ASSY datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
GROVE EL DRIVER datasheet.pdf
15UF 40V 6.3X13 85C AXI datasheet.pdf