Taiyo Yuden JMK105BJ474KVHF
JMK105BJ474KVHF picture photo
Mfg. Part Number
JMK105BJ474KVHF
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
JMK105BJ474KVHF.pdf
Availability of JMK105BJ474KVHF
QUANTITY
JMK105BJ474KVHF Order Process
Ship out your order
Specifications of JMK105BJ474KVHF
Internal Part NumberEIS-JMK105BJ474KVHF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JMK105BJ474KVHF
Related LinksJMK105B, JMK105BJ474KVHF Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
JMK105BJ474KVHF Details Description
Related parts for JMK105BJ474KVHF
HEADER OPEN .018"DIA .300 24POS datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.162 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf