Taiyo Yuden JMK212AB7106MG-T
JMK212AB7106MG-T picture photo
Mfg. Part Number
JMK212AB7106MG-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0805
Datasheet Download
JMK212AB7106MG-T.pdf
Availability of JMK212AB7106MG-T
QUANTITY
JMK212AB7106MG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of JMK212AB7106MG-T
Internal Part NumberEIS-JMK212AB7106MG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JMK212AB7106MG-T
Related LinksJMK212AB, JMK212AB7106MG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
JMK212AB7106MG-T Details Description
Related parts for JMK212AB7106MG-T
IC CHAN PROTECTOR OCTAL 20-SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214BA datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6.3V X7R 0201 datasheet.pdf
IC DGTL POT 32POS 10K 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 4700 PF 10% 1000VDC datasheet.pdf