Taiyo Yuden JMK212BJ476MG-T
JMK212BJ476MG-T picture photo
Mfg. Part Number
JMK212BJ476MG-T
Brief Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
JMK212BJ476MG-T.pdf
Availability of JMK212BJ476MG-T
QUANTITY
JMK212BJ476MG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of JMK212BJ476MG-T
Internal Part NumberEIS-JMK212BJ476MG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JMK212BJ476MG-T
Related LinksJMK212B, JMK212BJ476MG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
JMK212BJ476MG-T Details Description
Related parts for JMK212BJ476MG-T
RES ARRAY 8 RES 270K OHM 1608 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 3-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC CLOCK GEN W/VCXO 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2A 10W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 333MA 10W datasheet.pdf