Taiyo Yuden JMK316ABJ476MD-T
JMK316ABJ476MD-T picture photo
Mfg. Part Number
JMK316ABJ476MD-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1206
Datasheet Download
JMK316ABJ476MD-T.pdf
Availability of JMK316ABJ476MD-T
QUANTITY
JMK316ABJ476MD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of JMK316ABJ476MD-T
Internal Part NumberEIS-JMK316ABJ476MD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JMK316ABJ476MD-T
Related LinksJMK316AB, JMK316ABJ476MD-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
JMK316ABJ476MD-T Details Description
Related parts for JMK316ABJ476MD-T
RES SMD 0.08 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 130POS .050" SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 8TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA SOT1123 datasheet.pdf
296-0040-01100=SA CONN,SKT datasheet.pdf
24/50 600 RPM CCW WI datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 270 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf