Taiyo Yuden JMK316B7106KL-T
JMK316B7106KL-T picture photo
Mfg. Part Number
JMK316B7106KL-T
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X7R 1206
Datasheet Download
JMK316B7106KL-T.pdf
Availability of JMK316B7106KL-T
QUANTITY
JMK316B7106KL-T Order Process
Ship out your order
Specifications of JMK316B7106KL-T
Internal Part NumberEIS-JMK316B7106KL-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JMK316B7106KL-T
Related LinksJMK316B, JMK316B7106KL-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
JMK316B7106KL-T Details Description
Related parts for JMK316B7106KL-T
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf