JAE Electronics JN2DS10SLN-R
JN2DS10SLN-R picture photo
Mfg. Part Number
JN2DS10SLN-R
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HSG FMALE 10POS STR
Datasheet Download
JN2DS10SLN-R.pdf
Availability of JN2DS10SLN-R
QUANTITY
JN2DS10SLN-R Order Process
Ship out your order
Specifications of JN2DS10SLN-R
Internal Part NumberEIS-JN2DS10SLN-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesJN2
PackagingTray
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - InsertS
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Twist
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishZinc Alloy, Zinc Plated, Black
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesBackshell
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JN2DS10SLN-R
Related LinksJN2DS1, JN2DS10SLN-R Datasheet, JAE Electronics Distributor
JN2DS10SLN-R Details Description
Related parts for JN2DS10SLN-R
RES SMD 383K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.7K 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.69K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
SW PLUNGER SPST 15A SCREW 125V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 39MA 100 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO214AA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf