Hirose Electric Co Ltd JR16PK-10S(71)
JR16PK-10S(71) picture photo
Mfg. Part Number
JR16PK-10S(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS FEMALE
Datasheet Download
JR16PK-10S(71).pdf
Availability of JR16PK-10S(71)
QUANTITY
JR16PK-10S(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JR16PK-10S(71)
Internal Part NumberEIS-JR16PK-10S(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated250VAC, 350VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR16PK-10S(71)
Related LinksJR16PK-, JR16PK-10S(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR16PK-10S(71) Details Description
Related parts for JR16PK-10S(71)
LENS RED SQUARE FOR 8.1MM PB datasheet.pdf
IC EEPROM 128BIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 LP CAPS 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
RUBBER BAND TIRE FOR 721-00001 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 152MA 6.2 OHM TH datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf