Hirose Electric Co Ltd JR16WR-7P(71)
JR16WR-7P(71) picture photo
Mfg. Part Number
JR16WR-7P(71)
Brief Description
CONN RCPT WATERPROOF 7POS MALE
Datasheet Download
JR16WR-7P(71).pdf
Availability of JR16WR-7P(71)
QUANTITY
JR16WR-7P(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JR16WR-7P(71)
Internal Part NumberEIS-JR16WR-7P(71)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating10A
Voltage - Rated100VAC, 140VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR16WR-7P(71)
Related LinksJR16WR, JR16WR-7P(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR16WR-7P(71) Details Description
Related parts for JR16WR-7P(71)
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 55.97VC SMT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 610MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 16POS datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 260MA 2.064 OHM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
CRYSTAL 27.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf