Hirose Electric Co Ltd JR16WRA-10S
JR16WRA-10S picture photo
Mfg. Part Number
JR16WRA-10S
Brief Description
CONN RCPT WATERPROOF 10POS FMALE
Datasheet Download
JR16WRA-10S.pdf
Availability of JR16WRA-10S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JR16WRA-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of JR16WRA-10S
Internal Part NumberEIS-JR16WRA-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated100VAC, 140VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR16WRA-10S
Related LinksJR16W, JR16WRA-10S Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR16WRA-10S Details Description
Related parts for JR16WRA-10S
RELAY OPTOMOS 120MA DP-NO 8-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ SLOW WARBLE datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.72"L X 2.56"W datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
RES SMD 8.98K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf