Panasonic Electric Works JR1AF-DC24V
JR1AF-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
JR1AF-DC24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Datasheet Download
JR1AF-DC24V.pdf
Availability of JR1AF-DC24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JR1AF-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of JR1AF-DC24V
Internal Part NumberEIS-JR1AF-DC24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJR
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current22mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time10ms
Release Time2ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power530 mW
Coil Resistance1.1 kOhms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR1AF-DC24V
Related LinksJR1AF, JR1AF-DC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JR1AF-DC24V Details Description
Related parts for JR1AF-DC24V
FIXED IND 33UH 1.26A 120 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 9A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
OPTOISO 2.13KV TRANS 8SOP datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 50W TO204AD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB PCB CONNECTOR datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 10ppm 9pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf