Hirose Electric Co Ltd JR21PK-10SC(71)
JR21PK-10SC(71) picture photo
Mfg. Part Number
JR21PK-10SC(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
JR21PK-10SC(71).pdf
Availability of JR21PK-10SC(71)
QUANTITY
JR21PK-10SC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JR21PK-10SC(71)
Internal Part NumberEIS-JR21PK-10SC(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesJR
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size1.6mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesCable Clamp
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR21PK-10SC(71)
Related LinksJR21PK-, JR21PK-10SC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR21PK-10SC(71) Details Description
Related parts for JR21PK-10SC(71)
BUZZ PIEZO 12V CIRC 24MM RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 80POS R/A 1MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 15A 400V GBPCW datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.8V SNT-4A datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
100000UF 40V 76X146MM 85C 20000H datasheet.pdf