Hirose Electric Co Ltd JR21PK-16SC(71)
JR21PK-16SC(71) picture photo
Mfg. Part Number
JR21PK-16SC(71)
Brief Description
CONN HSG PLUG 16POS INLINE SKT
Datasheet Download
JR21PK-16SC(71).pdf
Availability of JR21PK-16SC(71)
QUANTITY
JR21PK-16SC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JR21PK-16SC(71)
Internal Part NumberEIS-JR21PK-16SC(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesJR
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Contact TypeCrimp
Contact Size1.0mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesCable Clamp
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR21PK-16SC(71)
Related LinksJR21PK-, JR21PK-16SC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR21PK-16SC(71) Details Description
Related parts for JR21PK-16SC(71)
RES ARRAY 15 RES 330 OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 5POS OR datasheet.pdf
CONN HOUSING 28POS .100" DOUBLE datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 6POS 24-28AWG datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.0 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
STOP PAWL 820725 datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE RF PIN 200V 250MW SC79 datasheet.pdf
M803 5C 5#16 SKT RECP OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf