Hirose Electric Co Ltd JR21RK-16SC
JR21RK-16SC picture photo
Mfg. Part Number
JR21RK-16SC
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
JR21RK-16SC.pdf
Availability of JR21RK-16SC
QUANTITY
JR21RK-16SC Order Process
Ship out your order
Specifications of JR21RK-16SC
Internal Part NumberEIS-JR21RK-16SC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesJR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Contact TypeCrimp
Contact Size1.0mm
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR21RK-16SC
Related LinksJR21R, JR21RK-16SC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR21RK-16SC Details Description
Related parts for JR21RK-16SC
CONN SOCKET 24-28AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 500V 20A TO-268 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 221 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 895MA 100 MOHM datasheet.pdf
3P 8C 4W VERT XCHD HDR datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 35A datasheet.pdf