Hirose Electric Co Ltd JR21WCC-10
JR21WCC-10 picture photo
Mfg. Part Number
JR21WCC-10
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN CABLE CLAMP SZ 21 M24 BLACK
Datasheet Download
JR21WCC-10.pdf
Availability of JR21WCC-10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JR21WCC-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of JR21WCC-10
Internal Part NumberEIS-JR21WCC-10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesJR-W
TypeCable Clamp
Cable Opening0.394" (10.00mm)
Diameter - Outside1.062" (26.97mm)
Shell Size - Insert21
Thread SizeM24x0.75
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy, Brass, Zinc Alloy
PlatingChrome
Shielding-
ColorBlack
FeaturesClamp Screws, Gasket, Washer
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Includes5 pcs - 1 Cable Clamp, 1 Gasket, 2 Screws, 1 Washer
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsJR-W Series Plug
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR21WCC-10
Related LinksJR21W, JR21WCC-10 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR21WCC-10 Details Description
Related parts for JR21WCC-10
FIXED IND 2.2UH 410MA 470 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 250MA SOD323 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21.3X54.2 BE/GY datasheet.pdf
RES 397K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf