Hirose Electric Co Ltd JR21WCC-16
JR21WCC-16 picture photo
Mfg. Part Number
JR21WCC-16
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN CABLE CLAMP SZ 21 M24 BLACK
Datasheet Download
JR21WCC-16.pdf
Availability of JR21WCC-16
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JR21WCC-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of JR21WCC-16
Internal Part NumberEIS-JR21WCC-16
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesJR-W
TypeCable Clamp
Cable Opening0.630" (16.00mm)
Diameter - Outside1.062" (26.97mm)
Shell Size - Insert21
Thread SizeM24x0.75
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy, Brass, Zinc Alloy
PlatingChrome
Shielding-
ColorBlack
FeaturesClamp Screws, Gasket, Washer
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Includes5 pcs - 1 Cable Clamp, 1 Gasket, 2 Screws, 1 Washer
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsJR-W Series Plug
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR21WCC-16
Related LinksJR21W, JR21WCC-16 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR21WCC-16 Details Description
Related parts for JR21WCC-16
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 0.5A SYNC 6TDFN datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 33POS datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CM-SE-24 CONTRL(24VAC/DC) datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 2GHZ 28VFQFN datasheet.pdf
1MICRON DIAMOND POLISH PPR SING datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf