Hirose Electric Co Ltd JR21WP-10SC(71)
JR21WP-10SC(71) picture photo
Mfg. Part Number
JR21WP-10SC(71)
Brief Description
CONN PLUG WATERPROOF 10POS FMALE
Datasheet Download
JR21WP-10SC(71).pdf
Availability of JR21WP-10SC(71)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JR21WP-10SC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JR21WP-10SC(71)
Internal Part NumberEIS-JR21WP-10SC(71)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesJR-W
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions10
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Shell Material, FinishAluminum, Brass, Zinc, Black Chromium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR21WP-10SC(71)
Related LinksJR21WP-, JR21WP-10SC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR21WP-10SC(71) Details Description
Related parts for JR21WP-10SC(71)
TERMINAL BLOCK 5MM 2POS datasheet.pdf
RES SMD 82.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 24MM RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 1A MPT3 datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 4X1 A/G WHT DIFF datasheet.pdf