Hirose Electric Co Ltd JR21WP-16SC
JR21WP-16SC picture photo
Mfg. Part Number
JR21WP-16SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG WATERPROOF 16POS FMALE
Datasheet Download
JR21WP-16SC.pdf
Availability of JR21WP-16SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JR21WP-16SC Order Process
Ship out your order
Specifications of JR21WP-16SC
Internal Part NumberEIS-JR21WP-16SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesJR-W
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Shell Material, FinishAluminum, Brass, Zinc, Black Chromium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR21WP-16SC
Related LinksJR21W, JR21WP-16SC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR21WP-16SC Details Description
Related parts for JR21WP-16SC
IC A/D CONV SAMPLING W/REF 24DIP datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 240X128 WH TRANSM datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 5MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PCIE 1:2 8TDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf