Hirose Electric Co Ltd JR21WR-10S(71)
JR21WR-10S(71) picture photo
Mfg. Part Number
JR21WR-10S(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT WATERPROOF 10POS FMALE
Datasheet Download
JR21WR-10S(71).pdf
Availability of JR21WR-10S(71)
QUANTITY
JR21WR-10S(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JR21WR-10S(71)
Internal Part NumberEIS-JR21WR-10S(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWaterproof Connector
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJR-W
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Brass, Black Chromium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating10A
Voltage - Rated100VAC, 140VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR21WR-10S(71)
Related LinksJR21WR-, JR21WR-10S(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR21WR-10S(71) Details Description
Related parts for JR21WR-10S(71)
DIODE GEN PURP 50V 3A SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SON datasheet.pdf
ATTACHMNT SIDE-VIEW FOR ZX-LT010 datasheet.pdf
RES 3.74 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 60W datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC751LC4 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
4UF 250V 9.53X20.63 85C AXI datasheet.pdf