Hirose Electric Co Ltd JR25WR-5P(71)
JR25WR-5P(71) picture photo
Mfg. Part Number
JR25WR-5P(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT WATERPROOF 5POS MALE
Datasheet Download
JR25WR-5P(71).pdf
Availability of JR25WR-5P(71)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JR25WR-5P(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JR25WR-5P(71)
Internal Part NumberEIS-JR25WR-5P(71)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJR-W
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert25
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Brass, Black Chromium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating10A
Voltage - Rated100VAC, 140VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JR25WR-5P(71)
Related LinksJR25WR, JR25WR-5P(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JR25WR-5P(71) Details Description
Related parts for JR25WR-5P(71)
TVS DIODE 51VWM 86.94VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B M40 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 2.5A 16DFN datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf