Hirose Electric Co Ltd JRC16BP-10P(71)
JRC16BP-10P(71) picture photo
Mfg. Part Number
JRC16BP-10P(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10 POS PIN SILVER
Datasheet Download
JRC16BP-10P(71).pdf
Availability of JRC16BP-10P(71)
QUANTITY
JRC16BP-10P(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JRC16BP-10P(71)
Internal Part NumberEIS-JRC16BP-10P(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated250VAC, 350VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JRC16BP-10P(71)
Related LinksJRC16BP, JRC16BP-10P(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JRC16BP-10P(71) Details Description
Related parts for JRC16BP-10P(71)
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
5 KEY EZ ACCESS KEYPAD USB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 120A I2PAK datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
TV 5C 5#20 SKT RECP datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf