Hirose Electric Co Ltd JRC16BP-10S(71)
JRC16BP-10S(71) picture photo
Mfg. Part Number
JRC16BP-10S(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10 POS SOCKET SILVER
Datasheet Download
JRC16BP-10S(71).pdf
Availability of JRC16BP-10S(71)
QUANTITY
JRC16BP-10S(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JRC16BP-10S(71)
Internal Part NumberEIS-JRC16BP-10S(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated250VAC, 350VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JRC16BP-10S(71)
Related LinksJRC16BP, JRC16BP-10S(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JRC16BP-10S(71) Details Description
Related parts for JRC16BP-10S(71)
CONN RECEPTACLE 9POS .093 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 500A SP6 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:12 250MHZ 32TQFP datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 13K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
BOARD DEMO LPC11 32BIT MCU datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PINS datasheet.pdf