Hirose Electric Co Ltd JRC16BP-14S(71)
JRC16BP-14S(71) picture photo
Mfg. Part Number
JRC16BP-14S(71)
Brief Description
CONN PLUG 14 POS SOCKET SILVER
Datasheet Download
JRC16BP-14S(71).pdf
Availability of JRC16BP-14S(71)
QUANTITY
JRC16BP-14S(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of JRC16BP-14S(71)
Internal Part NumberEIS-JRC16BP-14S(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated250VAC, 350VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JRC16BP-14S(71)
Related LinksJRC16BP, JRC16BP-14S(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JRC16BP-14S(71) Details Description
Related parts for JRC16BP-14S(71)
BOARD PWR SUPPLY 24W OUTPUT VIPE datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 640MA 130 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 45POS .050 THRUHL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS BLACK datasheet.pdf