Hirose Electric Co Ltd JRC16BR-7P
JRC16BR-7P picture photo
Mfg. Part Number
JRC16BR-7P
Brief Description
CONN RECEPT 7 POS PIN SILVER
Datasheet Download
JRC16BR-7P.pdf
Availability of JRC16BR-7P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JRC16BR-7P Order Process
Ship out your order
Specifications of JRC16BR-7P
Internal Part NumberEIS-JRC16BR-7P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Contact Finish Thickness-
Current Rating10A
Voltage - Rated250VAC, 350VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JRC16BR-7P
Related LinksJRC16, JRC16BR-7P Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
JRC16BR-7P Details Description
Related parts for JRC16BR-7P
BATT NIMH 1.2V 1900MAH H TYPE datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 60MA RADIAL datasheet.pdf