Hirose Electric Co Ltd JRC25WRG-16P(74)
JRC25WRG-16P(74) picture photo
Mfg. Part Number
JRC25WRG-16P(74)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
JRC25WRG-16P(74).pdf
Availability of JRC25WRG-16P(74)
QUANTITY
JRC25WRG-16P(74) Order Process
Ship out your order
Specifications of JRC25WRG-16P(74)
Internal Part NumberEIS-JRC25WRG-16P(74)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWaterproof Power Connectors - Hirose
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJR-W
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert25
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Brass, Black Chromium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating10A
Voltage - Rated100VAC, 140VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C