GE Critical Power JRCW016A0R41-18TZ
JRCW016A0R41-18TZ picture photo
Mfg. Part Number
JRCW016A0R41-18TZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 28V 16A 448W
Datasheet Download
JRCW016A0R41-18TZ.pdf
Availability of JRCW016A0R41-18TZ
QUANTITY
JRCW016A0R41-18TZ Order Process
Ship out your order
Specifications of JRCW016A0R41-18TZ
Internal Part NumberEIS-JRCW016A0R41-18TZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesORCA™ JRCW016A0R
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16A
Power (Watts) - Manufacture Series448W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.39" L x 2.27" W x 0.50" H (60.7mm x 57.7mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93.5%
Power (Watts) - Max448W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JRCW016A0R41-18TZ
Related LinksJRCW016A, JRCW016A0R41-18TZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
JRCW016A0R41-18TZ Details Description
Related parts for JRCW016A0R41-18TZ
CONV DC-DC 48V IN 5V OUT 20W datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES NETWORK 8 RES 4.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC POT DGTL 10K OHM 8-MSOP datasheet.pdf
NYLON MONO 2" BLACK 200' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-2280 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS PNL MNT PIN datasheet.pdf