GE Critical Power JRCW016A0R641-18Z
JRCW016A0R641-18Z picture photo
Mfg. Part Number
JRCW016A0R641-18Z
Brief Description
DC/DC CONVERTER 28V 16A 448W
Datasheet Download
JRCW016A0R641-18Z.pdf
Availability of JRCW016A0R641-18Z
QUANTITY
JRCW016A0R641-18Z Order Process
Ship out your order
Specifications of JRCW016A0R641-18Z
Internal Part NumberEIS-JRCW016A0R641-18Z
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16A
Power (Watts) - Manufacture Series448W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.39" L x 2.27" W x 0.50" H (60.7mm x 57.7mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93.5%
Power (Watts) - Max448W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JRCW016A0R641-18Z
Related LinksJRCW016A, JRCW016A0R641-18Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
JRCW016A0R641-18Z Details Description
Related parts for JRCW016A0R641-18Z
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CHOKE ARRAY COM MODE 200 OHM SMD datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
20CIR MTA156 P/M EDG/CONN LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 11A 125V datasheet.pdf
CONN EDGE .100 8POS HL LOW P datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
508 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
MODU1 BUCHS-KONTAKT datasheet.pdf
10000UF 200V 76X105MM 105C 5000H datasheet.pdf