GE Critical Power JRW060A0F1
JRW060A0F1 picture photo
Mfg. Part Number
JRW060A0F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTR DC/DC 3.3V 198W OUT T/H
Datasheet Download
JRW060A0F1.pdf
Availability of JRW060A0F1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JRW060A0F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of JRW060A0F1
Internal Part NumberEIS-JRW060A0F1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package27
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJRW
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series198W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max198W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JRW060A0F1
Related LinksJRW06, JRW060A0F1 Datasheet, GE Critical Power Distributor
JRW060A0F1 Details Description
Related parts for JRW060A0F1
LED GREEN CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 273VWM 438VC DO204AL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12V IN 9V OUT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 24-28AWG GOLD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 83W datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf