Panasonic Electric Works JS1A-B-12V
JS1A-B-12V picture photo
Mfg. Part Number
JS1A-B-12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Datasheet Download
JS1A-B-12V.pdf
Availability of JS1A-B-12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JS1A-B-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of JS1A-B-12V
Internal Part NumberEIS-JS1A-B-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJS
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current30mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 100VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesInsulation - Class B, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power360 mW
Coil Resistance400 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JS1A-B-12V
Related LinksJS1A-, JS1A-B-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JS1A-B-12V Details Description
Related parts for JS1A-B-12V
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 2W datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN 340 POS NLX RISER .085 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
IC FREQ MOD EMI REDUCTION 6TSOP datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf