Panasonic Electric Works JS1AF-18V
JS1AF-18V picture photo
Mfg. Part Number
JS1AF-18V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V
Datasheet Download
JS1AF-18V.pdf
Availability of JS1AF-18V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JS1AF-18V Order Process
Ship out your order
Specifications of JS1AF-18V
Internal Part NumberEIS-JS1AF-18V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJS
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current20mA
Coil Voltage18VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 100VDC - Max
Turn On Voltage (Max)12.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power360 mW
Coil Resistance900 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JS1AF-18V
Related LinksJS1A, JS1AF-18V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JS1AF-18V Details Description
Related parts for JS1AF-18V
CONN HEADR SH 12POS SIDE 1MM TIN datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.34KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf